Zvýšení bezpečnosti klientů – evakuační plachta

1. ledna 0001

Kdybyste se zeptali ředitelů domovů pro seniory, čeho se nejvíc bojí, bez dlouhého zaváhání odpoví, že požáru. Náš domov patří mezi ta zařízení, u nichž se již při výstavbě pamatovalo na prvky bezpečnosti. Máme protipožární hlásiče, všechny klientské pokoje jsou opatřeny protipožárními dveřmi. I přesto se stále snažíme sledovat moderní trendy v této oblasti a investovat do rozvoje protipožární bezpečnosti. 

Když jsme se dozvěděli o evakuační plachtě Järven, byli jsme přímo nadšeni a okamžitě jsme pozvali zástupce firmy kk-edex, která tento švédský patent uvedla na český trh, aby nám přišel výrobek předvést a informovat nás o způsobu jeho použití i finanční náročnosti.

Poslední srpnový den se personál domova sešel s obchodním reprezentantem pardubické firmy kk-edex v jednom z našich klientských pokojů. Zde, přímo v konkrétních podmínkách, jsme si vyzkoušeli, jak s evakuační plachtou nakládat a co od ní můžeme očekávat. Nejprve jsme si zopakovali, jak bychom, v současných podmínkách, evakuovali imobilní klienty. Transport by probíhal vyvezením klientů z pokojů na transportních vozících či přímo na lůžku, které je opatřeno kolečky. Existuje však několik faktorů, které takovouto evakuaci činí zdlouhavou: úzké dveře, úzké schody, omezený počet transportních vozíků, omezená kapacita výtahů a v neposlední řadě i absence prostor, kde bychom evakuované na postelích či vozících soustřeďovali. A potom jsme si nechali vysvětlit, které z těchto, výše vyjmenovaných faktorů, evakuační plachta dokáže eliminovat. Odpověď zněla: VŠECHNY.

Evakuační plachta Järven se vyrábí ze zvlášť pevného materiálu velikosti prostěradla. Vkládá se na lůžko klienta pod matraci. Zde je umístěna na trvalo. V případě potřeby (tj. pokud by, nedej Bože hořelo) se vytáhnou popruhy, kterými je opatřena a klient i s matrací a lůžkovinami se popruhy upevní k evakuační plachtě, takže připomíná mumii. Potom obsluha uchopí poutko na kratší straně matrace v nohou klienta a elegantně sesune klienta i s lůžkovinami na zem. V plachtě jej snadno transportuje i po schodech do bezpečí.

Vše jsme si mohli vyzkoušet a přesvědčili jsme se, že manipulace s plachtou je velmi jednoduchá. Účastníci instruktážního školeni si zahráli i roli figurantů a na vlastní kůži si tak mohli vyzkoušet, jak se cítí klient při sesouvání z postele a následném transportu ze schodů.

Prvních 13 evakuačních plachet pro zcela imobilní klienty domova jsme již objednali. Do konce roku 2011 tak budeme mít první část tohoto rozvojového projektu zrealizovánu.

evakuace.jpg
evakuace1.jpg
evakuace10.jpg
evakuace11.jpg
evakuace12.jpg
evakuace2.jpg
evakuace3.jpg
evakuace4.jpg
evakuace5.jpg
evakuace6.jpg
evakuace7.jpg
evakuace8.jpg
evakuace9.jpg