Realizované projekty

Reminiscenční terapie<br>(práce se vzpomínkami)
Reminiscenční terapie
(práce se vzpomínkami)
24. ledna 2017

Práci se vzpomínkami se věnujeme jak při individuální práci s uživatelem, tak i při skupinových setkáních. Při vzpomínání používáme různých vzpomínkových předmětů ke vhodné smyslové stimulaci seniorů.
Cílem reminiscenčních setkání se seniory je především příjemné strávení času nad vzpomínkami, které se zúčastněným vybavují v návaznosti na osobní předměty, fotografie, vyprávění ostatních účastníků skupiny.
Pečujícímu týmu pomáhá znalost životního příběhu při rozpoznání potřeb seniora, v lepším pochopení jeho chování a v umění se vcítit do jeho vnímání.

 

Detail události
Kulturní a společenské aktivity
Kulturní a společenské aktivity
24. ledna 2017

Běžný život v zařízení se snažíme zpestřit celou škálou zajímavých kulturně společenských akcí.
Během pobytu v zařízení se uživatelé, dle vlastního výběru, mohou účastnit aktivizačních činností, které jim zprostředkovává jak úsek ergoterapeutický a fyzioterapeutický, tak i zaměstnanci jednotlivých oddělení. Pro tyto účely slouží společné prostory domova (společenské místnosti, jídelny v patrech, rukodělná dílna, fyzioterapie, přilehlá zahrada domova a jiné).
O životě v domově jsou uživatelé informováni v pracovní dny prostřednictvím centrálního rozhlasu. Domov vydává čtvrtletně časopis Mikulášek, kde jsou uvedeny aktuality z domova a příspěvky uživatelů i zaměstnanců.
 

Detail události
Pietní akt - Lipka
Pietní akt - Lipka
24. ledna 2017
U příležitosti výročí vysazení památeční lipky se v našem domově již tradičně uskutečňuje vzpomínková slavnost – Pietní akt „Lipka“. Touto akcí si připomínáme a vzpomínáme na naše klienty, spolubydlící, sousedy a přátele, kteří nás v uplynulém roce navždy opustili.
Pieta je provázena proslovy našeho vedení a klientů, krásným proslovem a modlitbou vzpomene na Ty, kteří nás navždy opustili pan farář Mgr. Opatřil.
Zpěvy písní a hymna domova v podání našich zpěvaček bývají nedílnou součástí celé akce. Pietní slavnost bývá vskutku důstojná, naši klienti se tohoto aktu velice rádi účastní, neboť mají příležitost společně zavzpomínat na své zesnulé spolubydlící z domova.
 
Detail události
Canisterapie
Canisterapie
24. ledna 2017
Canisterapie nám dokazuje, že rčení „Pes – nejlepší přítel člověka”, zdaleka není pouhou frází. Pravidelnou návštěvou nám pejsci přináší užitek a radost tisícerým možným způsobem. Trochu naší vlídnosti oplácí nekonečným množstvím lásky. Hřejí našim uživatelům nohy v posteli, pokládají hlavu do klína… A ruce, zabořené do jejich srsti, přináší úlevu našim uživatelům. Pes není jako člověk – nepočítá vrásky v našich tvářích, neštítí se našich nemocí, nevyčítá, nesoudí, nekritizuje. Jeho oči pokaždé říkají: „Mám tě rád, jsi pro mně důležitý, potřebuji tě!"
 
Detail události
Gastroterapie<br>(aktivizace seniorů pomocí zážitkové terapie)
Gastroterapie
(aktivizace seniorů pomocí zážitkové terapie)
24. ledna 2017

Již tradiční a stále oblíbená gastrokuchyňka, je symbiózou terapie reminiscenční a terapie zážitkové. Ta naše gastroterapie je mimo jiné debatním klubem a místem setkání, kam se všichni účastníci rádi vracejí. Kde se také peče  podle vyzkoušených domácích receptů a hlavně podle chuti. Na stole tak u kávičky zavoní při tvoření třeba úžasná bábovka a ještě úžasnější zelná polévka nebo voňavé perníčky. Jen se na jazyku rozplývaly. Mňam!  Celé je to tak kromě ochutnávky také smyslová a chuťová aktivizace. Nadšenci kulinářského umění se scházejí, aby upekli nejen pro sebe, ale i pro ostatní uživatele nejrůznější kulinářské dobroty.
 

Detail události
Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá<br>(realizováno ve spolupráci se ZOO Brno)
Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá
(realizováno ve spolupráci se ZOO Brno)
10. srpna 2005 - 26. května 2015

Když jsme uskutečnili historicky první výlet klientů našeho domova do Zoologické zahrady v Brně (v srpnu roku 2005), ani jsme netušili, jak báječná spolupráce se tím začíná. Pracovnice brněnské ZOO, které byly našimi průvodkyněmi, nabídly, že přijdou za seniory na besedu do domova a vezmou s sebou menší zvířátka, aby se s nimi babičky a dědečkové mohli potěšit. A svůj slib splnily.

Detail události
Zvýšení bezpečnosti klientů – evakuační plachta
Zvýšení bezpečnosti klientů – evakuační plachta
1. ledna 0001

Kdybyste se zeptali ředitelů domovů pro seniory, čeho se nejvíc bojí, bez dlouhého zaváhání odpoví, že požáru. Náš domov patří mezi ta zařízení, u nichž se již při výstavbě pamatovalo na prvky bezpečnosti. Máme protipožární hlásiče, všechny klientské pokoje jsou opatřeny protipožárními dveřmi. I přesto se stále snažíme sledovat moderní trendy v této oblasti a investovat do rozvoje protipožární bezpečnosti. 

Detail události